Varade publitseerija
Lõppes ühisprojekt "Pärimus maastikul, maastik pärimuses"
Septembrikuuga lõppes kaks aastat kestnud ühisprojekt „Pärimus maastikul, maastik pärimuses". Projekti taotlejaks 2016. aastal oli Kadrina Vallavalitsus ning partneriteks Kadrina Keskkool ja MTÜ Neeruti Selts. Projekti toetas PRIA Leader-meetme raames.
Ühisprojekti eesmärgiks oli kaasa aidata Kadrina valla kultuuripärandi säilitamisele ja selle eripärade tutvustamisele ning teadvustamsele. Taotleti Kadrina elanikkonna kaasamist kultuuripärandi valdkonnas ning omaalgatuslikke ühistegemisi kodukohapärandiga tegelemisel. Projekti tegevused olid järgmised:
- Projekti käigus koostasid Kadrina Keskkooli õpetajad Liivi Heinla ja Evelin Tiiter Kadrina kultuuriloo lugemiku „Kadrina lugemik 2", mis koondab lugemiseks nii koduloolist infot, kohalegende, õpilaste uurimistöid kui ka omaloomingut. Kuna raamat on kirjutatud popis ja noortepärases vormis ning selle kujunduses on kasutatud rõõmsaid värvitoone ning fotosid, kutsub see lugema. Lugemiku aktiivne kasutamine nii Kadrinas koolitundides, aga ka väljaspool kooli (vallas, maakonnas ning vabariigis) aitab Kadrina valla kultuuripärandit säilitada ja edasi anda uuele järeltulevale põlvkonnale.
- Kadrina Keskkooli 10. ja 11. klasside humanitaar-sotsiaalsuunaõpilased (edaspidi huso-õpilased) koostasid kaks Kadrina-teemalist lauamängu. Hetkel on mõlemat mängu 5 komplekti, kuid neid on soovi korral võimalik ka juurde valmistada. Mäng sobib alates II kooliastmest (6. klass), aga ka täiskasvanutele. Samuti on võimalik mängu reegleid muuta lihtsamaks, et saaksid mängida ka nooremad õpilased. Mängude loomist juhendas õpetaja Evelin Tiiter.
- Suurepäraselt õnnestus projektis ka ajarännak „Kadrina kooli avamise päev 1939. aastal", mis leidis aset 5. oktoobril 2017. aastal Kadrina Keskkooli 115. aastapäeva nädala raames. See sündmus vaimustas ning pakkus osalejatele rahulolu ning seda kajastati ka väljaspool Kadrinat (erinevaid materjale on võimalik vaadata ka Youtube' i vahendusel). Lisaks õpilastele olid siin kaasa löömas kogu koolipere, lapsevanemad, kooli vilistlased jpt. Ajarännakust võttis osa üle 600 inimese, aga kindlasti oli neid, kes sündmuse ettevalmistusega seotud olid, hoopis rohkem (näiteks lapsevanemad). Ajarännak andis võimaluse tegutseda aktiivselt kultuuripärandi valdkonnas, et loova ühistegevuse kaudu kodukoha pärandiga tegeleda. Ajarännaku eestvedajad olid Kadrina Keskkooli õpetaja Evelin Tiiter ja Kadrina huvikeskuse tegevjuht Marge Mägi.
- Projekt toetas ka Kadrina Keskkooli huso-õpilaste õppe-ekskursioone (sh koolitusi). Tegevusi jagus kaheks õppeaastaks. Õppeekskursioone korraldasid Kadrina Keskkooli huso-suuna õpetajad Evelin Tiiter, Liivi Heinla, Hegi Soosaar, Merike Sikk ja Kirsti Kasemets. Korraldati Kadrina Keskkooli huso-suuna õpilastele kaks 1-päevast õppeekskursiooni, kus õpiti tundma maastikupärandit ja kultuuriloolist pärandit. Näiteks külastasime Eesti Rahva Muuseumi, Eduard Vilde muuseumi, NOORAT, Juhan Liivi muuseumi, Alatskivi lossi ja teisi paiku Ida-Virumaal. Külastasime ka Filmimuuseumi ning Eesti Ajaloo muuseumi püsinäitust. ERMis, Filmimuuseumis ja Vilde muuseumis võtsid õpilased osa huvitavatest töötubadest. Projekti läbiviijate arvates aitavad õppekäigud, kohtumised huvitavate koolitajatega interaktiivsel moel süvendada kultuurilist aluskihti, oskust mõtestada maailma ning selles esinevaid tähendusi loovalt ümber konstrueerida. Muutuvas maailmas on loovus ja avar maailmapilt üha olulisemaks kapitaliks.
- Projekti tegevuste tulemusena valmis ka Kadrina valla interaktiivne kaart, mis pakub võimaluse aktiivsel moel kõikidel huvilistel, eriti kooliõpilastel tundma õppida Kadrina valla kultuuripärandit, aidates sellega kaasa pärandi säilimisele ja selle eripära teadvustamisele. Pärandkultuuri objektide nimekirja koostamise, objektide valimisel ning pärandkultuuri objektide kohta info kogumise (sh arhiivi külastamise) töö oli kanda Kadrina Keskkooli õpetajatel Evelin Tiiteril ja Liivi Heinlal, samuti MTÜ Neeruti Seltsi liikmel Ülle Visnapuul. Töö matkaradade koostamise, nendele objektide märkimisega koos infoga on alles algusjärgus.
Eriti oluline on aga see, et kõik soovijad ja huvilised saavad luua selles keskkonnas oma matkaraja, mida hiljem on võimalik reaalselt selle kaardi abil ka läbi viia, märkides kaardile kultuuriobjekte, samuti ennast positsioneerida. Interaktiivset kaarti on väga hea kasutada koolis, kus õpetajad saavad kas ise koostada õpilastele matka- ja seiklusradu koos küsimustega või teevad seda õpilased ise. Interaktiivse kaardi keskkonda pääseb Kadrina valla kodulehelt Elanikule > Kultuur ja sport või Külalisele > Aktiivne puhkus või lihtsalt lingi https://avastakadrina.ee/ kaudu või sisestades otsingusse avastakadrina.ee. Kaardi veebi- ja mobiilirakenduse looja on Code4U OÜ.