Varade publitseerija

« Tagasi

Kadrina saunaklubi käib ajaga kaasas ja soetas elustamisaparaadi

* Avalik koolitus - kuidas elustamisaparaati kasutada - kõigile huvilistele, aga eelkõige saunalistele toimub 4. veebruaril kell 18 Kadrina saunas*

Ühe esimesena Eesti avalikest saunadest soetas saunapealinna Kadrina saun kohaliku saunaklubi initsiatiivil enesele AED ehk automaatse elustamisaparaadi.

Lähtuti sellest, et kuna 70% sauna kasutajatest on riskigruppidesse kuuluvad mehed võivad neid äkilised tervisehädad, eriti südame rütmihäire või seiskumine tabada igal ajahetkel. Aga eriti veel saunas. Ka naisterahvad, eriti soliidsemas eas pole ohtudest vabad. Nüüd ongi elustamisel abiks AED aparaat, mis ripub sauna eesruumi seinal ja võimaldabki elu päästa. Et aga elupäästmine kindlalt ja tõrgetata käiks korraldabki aparaadi soetanud Kadrina Saunaklubi 4. veebruaril kell 18 saunas avaliku koolituse.

„Koolitus on regulaarsetele saunalistele vägagi soovitatav, et mitte öelda poolkohustuslik," mainib saunaklubi juhatuse liige, saunaministri tiitlit kandev Rein Sikk.

Et tegemist on väärt aparaadiga, kinnitab selle hankimise initsiaator, sauna-aktivistist Rakvere haigla direktor Ain Suurkaev: „Kui süda saunalisel tõrgub, saab kohe abi ja päästa inimelu. AED aparaat räägib ka. Ja kui sul on kuulmine ning kaks kätt, jääb sõber ellu!"

Kodanikuühiskonna abiga

Koolitust tuleb läbi viima AED aparaate müüva firma Medivar OÜ müügijuht Mihkel Siitam, kellel on kaasas ka mannekeen, mille abil saab elupäästva elektrišoki andmist proovida-harjutada iga huviline. Lisaks tutvutakse teistegi elustamise algtõdedega.

Elustamisparaadi soetamisel oli Kadrina Saunaklubile abiks SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali projekt „Elanikkonnakaitseks vajalike vahendite soetamine - täisautomaatne AED" kust saunaklubi sai toetuseks 1 438,8 eurot.

Mullu Eesti esimeseks saunapealinnaks kuulutatud Kadrina avalik saun tegutseb aastast 1957.  Kadrina 66aastases saunas on aastas 44 avalikku saunakorda, pooled saunas käijatest on pensionärid ja lapsed, kes saunatavad Kadrina valla toel. Vähemalt kord aastas, kui mitte enam, toimub vallarahvale tasuta saunapäev. Alates augustist 2023 maksab saunapilet 6 eurot, lastel ja eakatel 3 eurot.

Sauna haldav 25liikmeline Kadrina saunaklubi oli üks Eesti sauna-aasta 2023 ja ka saunasajandi 2024 -... välja kuulutamise initsiaatoreid. Pühapäeviti tegutsevas saunas asub Eesti ainus saunamuuseum.

Lisainfo:

Ain Suurkaev ain@rh.ee

Rein Sikk rein.sikk@gmail.com; 5012487

https://www.facebook.com/kadrina.saunaklubi