« Tagasi

Enneolematu nädala kokkuvõte

On möödunud nädal, mil Vabariigi Valitsus kuulutas välja eriolukorra seoses COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse pandeemilise levikuga maailmas ja sellest tingitud massilise nakatumise ohuga Eestis. Teeme nädala kokkuvõtte ning uurime, kuidas meie asutustel läheb.

 

Vohnja Lasteaed-Algkool

„Meil läheb hästi, sest kodus õppimine sujub hästi. E-kooli puudumine ei ole probleeme tekitanud. Lastevanematega ja lastega suhtleme nii Skype'i kui ka Facebooki Messengeri kaudu. Õpetajatele antakse samade kanalite kaudu tagasisidet, mis kodus vahepeal tehtud on. 

Ka õpetajad on pidevalt kontaktis. Ainukene asi, mis muret tekitab on perekonnad, kes elavad maapiirkondades, kus internet on aeglane. Kui peres on mitu last, kes peavad kõik internetis tööd tegema, võib juhtuda, et see on aeglane või saab liig kiiresti otsa. Sellepärast oleme andnud rohkem ülesandeid õpikutest ja vihikutest, sest need on õpilastel kenasti kodus olemas," võttis Vohnja Lasteaed-Algkooli direktor Õnne Kiviperk möödunud nädala kokku.

Kadrina Keskkool

„Võime esimest digiõppe nädalat pidada sujuvaks ja edukaks. Meie üheks suuremaks plussiks on meie oma e-päevik, mida teiste koolide õpilased kasutada ei saa – seega vähem võimalusi ühenduste kokkujooksmiseks. Õpetajad suhtlevad aktiivselt omavahel igapäevaselt Google Drive keskkonnas ja toimib tõhus koostöö ning kitsaskohtadele leitakse ühiselt kiired lahendused. Kasutusel on suur hulk erinevaid digitaalseid õpi- ja suhtluskeskkondi, tänu millele lisaks ettenähtud ülesannetele arendatakse ka digitaalseid kompetentse. Õpetajad on ülesannete koostamisel ka väga loovad ning leidlikud, et õpilased ei peaks kogu tööd siiski ainult arvuti taga tegema.

Õpilastele paistab selline õppevorm olema igati uus ja huvitav, töid esitatakse usinalt ja lausa ennetähtaegselt. Ka lapsevanemad on väga koostöövalmid, lisaks kodusele laste abistamisele, jagatakse ka omapoolseid huvitavaid materjale ning ideid tunnitöö täiustamiseks," ütles Kadrina Keskkooli huvijuht Kristi Aimla.

Kadrina raamatukogu ja filiaalid

„Kõik raamatukogud tegutsevad vastavalt olukorrale, teevad sisetöid: vastavad päringutele telefoni ja e-posti teel, pikendavad tähtaegu, võtavad raamatuid arvele, puhastavad kogusid vananenud ja lagunenud raamatutest koostades kustutusakte, viivad läbi suurpuhastusi jne. Vastavalt vajadusele ja soovijatele teeme kontaktivaba koduteenindust, jättes raamatupakid soovijate ukse taha. Reserveeritud ja telefoni teel tellitud raamatud ja ajakirjad paneme lugejatele kastiga raamatukogu ukse taha, kust nad need kätte saavad. Tagastada saab raamatuid tagastuskasti ja seda kasutatakse aktiivselt. Kõikide raamatute kaaned desinfitseerime. Suurem osa lugejatest on leppinud eriolukorraga ja suhtuvad sellesse mõistvalt. Ainult üks lugeja nurises, et ei saa raamatukogus kohapeal suhelda ja temal on igav. Kõigis vallaraamatukogu üksustes on tagatud töötajate ohutus, on olemas kaitsekindad, desinfitseerimisvahendid ja kaitsemaskid," sõnas Kadrina valla raamatukogu direktor Ene Heide.

Kadrina Kultuurikoda

„Rahvamaja poole pealt suurt kahju ei ole, sest enamus sündmusi on saanud kenasti edasi uuele kuupäevale lükata ja mitte ära jätta. Nüüd on planeerimiseks rohkem aega ja saab juba korraldatud sündmuseid veel paremini teha. Päris mitme sündmuse uusversioon saab märksa etem. Nüüd saab lõpule viia ka projektid, mis pikalt ajanappuse pärast seisma on jäänud.  Huvikeskusega on sama. Kaks sünnipäeva on hetkel jäänud ära. Läsnal lõppes majas eile sisetööde remont ja seal käib kõva koristamine. Neid see paus ei sega kuidagi," kõneles Kadrina Kultuurikoja direktor Ahto-Lembit Lehtmets.

Kadrina Kunstidekool

Õppetöö kunstidekoolis on organiseeritud erineval moel. Õpetajatel on side õpilastega e-posti teel ja mobiili kaudu. Kasutatakse võimalusi õpetada ka Skype'i teel. Rühmaainetes soovitame kasutada erinevaid õppeprogramme ja -keskkondi. Lisaks on kavas erinevate muusikaetenduste ja kunstinäituste virtuaalne külastamine. Nooremate kunstiõpilastega tehakse ära jäänud tunnid juunikuus. Püüame kõik harjuda uue situatsiooniga ja anda endast parima," oli Kadrina Kunstidekooli direktori Eve Vunki tagasiside.

Kadrina Lasteaed Sipsik

„Lasteaia nädal on möödunud vaikselt. Suurem osa vanemaid on võtnud kuulda soovitust, laps koju jätta, mis on praeguses olukorras vastutustundlik ja hooliv käitumine. Samas oleme olemas vanemate jaoks, kellel pole võimalust last koju jätta. Kahe maja peale oli 18. märtsil 6, 19. märtsil 5 last. Kummaski majas töötab valverühm. Riskirühma kuuluvad töötajad on suunatud kodudesse kaugtööle. Kodudes töötades ootavad ka oma valverühma korda kõik teised lasteaia töötajad.

Lapsi võtame vastu õues või ukselt. Vanem laseb valverühma kella ja õpetaja läheb talle vastu. Õhtul samamoodi. Lapsevanemaid praegu majja ei lubata. Lasteaeda võtame vastu ainult terveid lapsi, tööle lubame ainult terveid õpetajaid. Rühma desinfitseeritakse ja puhastatakse igapäevaselt, kätepesu ja paberrätikute kasutamine on lastele selge nagu seebivesi," andis Kadrina Lasteaed Sipsik juhataja Anu Faelmann-Klaus ülevaate.

Kadrina Spordikeskus

„Võttes arvesse praegust olukorda, tuli Vahur Leemetsal idee, mida koostöös temaga praegu ajame – Kadrina 1. virutaaljooks. Hetkel on kirjas on 22 inimest, aga huvi on suurem ja kindlasti selle perioodi peale rahvast koguneb. Tagasiside on olnud positiivne, kindlasti annab see ainest järgmisteks üritusteks.

Kadrina 1. virtuaaljooks toimub Kadrina-Hulja kergliiklusteel ja Kadrina paisjärve terviserajal 18. märtsist kuni 05. aprillini. Kadrina Hulja kergliiklusteel on asfaldile maha märgitud virtuaaljooksu start ning tagasipöörde koht. Paisjärve terviserajal on vaja jooksus osalemiseks läbida 2 ringi ümber järve. Rohkem informatsiooni leiab Kadrina Spordikeskuse kodulehelt ja Facebooki lehel. Hoiame aga piki- ja külgvahet ja jooksul tohib teisest osalejast olla vähemalt 1 meetri kaugusel. Keelatud on grupis jooksmine. Pea meeles, et võistled ainult iseendaga ja vale tulemuse sisestamisel petad ainult iseennast," innustas Kadrina Spordikeskuse juht Robert Salep rahvast jooksma ning kõndima.

Kadrina Tervisekeskus

Kadrina perearstikeskuses toimub töö eelkõige kaugtööna. „Meil toimus varakult töökoosolek, mille tulemusena andsime välja informatsiooni, et haigete vastuvõttu ei toimu ning toimub peamiselt kaugtöö. Me peame säästma oma personali, sest me ei tea kaua viirus ringleb. Me saame telefoni ja meili teel patsientide nõustamise ja aitamisega hakkama. Viimasel vajadusel saame rangetes tingimustes patsienti ka vastu võtta. Intensiivsed päevad olid nädala alguses, praegu on rahulik. Kadrina elanikud on väga mõistlikud ning paanikat ja ärevust pole," sõnas perearst Laili Konist. Kadrina perearstid paluvad, et haigestudes ning halva enesetunde puhul võetakse arstiga ühendust, mitte ei tulda perearstikeskusesse.

Kadrina kirik

"Kirik teeb eriolukorras, mida kirik tegema peab - palvetab. Peapiiskop on välja kuulutanud üleriigilised palvepäevad. Meie kirikus igal kolmapäeval ja reedel kl 12 helistatakse kelli ja kirik on avatud. Kedagi kohale ei kutsu, kuid kedagi ära ka ei aja. Palun vaid hoida omavahel ohutut distantsi. Kadrina kirikus tavalisi pühapäevaseid jumalateenistusi, pühapäevakooli, piiblitunde ei toimu edasiste korraldusteni. Koguduse õpetaja on siiski valmis inimestega vestlema ja ka soovijate pihti vastu võtma, aeg ja koht kokkuleppel 5345 8594," ütles EELK Kadrina Katariina koguduse õpetaja Meelis-Lauri Erikson.

Kadrina hooldekodu

Kuna antud viiruse riskirühma kuuluvad eakad inimesed, on Kadrina Hooldekodu ajutiselt külastajatele suletud ning sealseid elanikke külastada ei saa.

Suure sigina ja sagina keskel on muutunud Kadrina postipunkti asukoht, mis asub nüüdsest Viru Talutehnikas, Kadapiku külas.

Ka Kadrina Vallavalitsuse igapäevatöö jätkub, kuid toimub osaliselt kaugtööna. Vallamaja on kodanikele avatud teisipäeval ja neljapäeval kell 09.00-12.00. Võimalusel pöörduda ametnike poole esmalt kirjalikult või telefonitsi ning vallamajja tulla vaid vältimatul vajadusel. Ametnike kontaktid on leitavad Kadrina valla kodulehel www.kadrina.ee.

Lõpetuseks tuletab sotsiaalosakonna juhataja Siiri Sammel meelde, et praeguses olukorras tuleb säilitada rahu ja terve mõistus. „Palume jälgida oma lapsi ja mitte tekitada olukordi, kus lapsed on mänguväljakutel paljukesi koos, sh väikelapsed. Teine olukord, mida palume vältida on noorte kambakesi poes käimine. Koolide sulgemise ning laste lasteaedadest koju jätmise mõte on otsekontakti minimaliseerimine ning seeläbi laste heaolu ja turvalisuse tagamine," sõnas Sammel.

Kui Sa vajad abi või tead kedagi, kellel on abi vaja, andke sellest teada Kadrina Vallavalitsuse valvetelefonile 322 5600 või e-postile kadrina@kadrina.ee.