Varade publitseerija

« Tagasi

Ukraina lastele valmistati koduseid rahvusroogi

Nädal tagasi üllatas Stadnik toitlustus Kadrina Keskkoolis Ukraina lapsi nende rahvustoitudega.

Teades, et Kadrina Keskkoolis õpivad Ukraina lapsed, tekkis Vladimir Stadnikul soov pakkuda neile lõunasööki, mis meenutaks nende kodukultuuri, oma kodu ja läbi selle näidata oma toetust. Varasemalt sai lastelt küsitud, milliseid toidud neile enim meeldiksid ning köögis töötav Ukraina sõjapõgenik suutis laste soovid ka täita. Populaarsemaiks valikuks osutusid küüslauguga varenikud ja derunyd ehk kartulipannkoogid. Kõhud said kõigil korralikult täis ja meel oli hea.

Vladimir Stadnik on ise pärit Loode-Ukrainast, Žitomiri oblastist, Korosteni rajoonist, mis paikneb Poola piirist 300 kilomeetrit ja Valgevene piirini on 50 kilomeetrit. Ta räägib ise, kui kohtus ukrainlastega Kadrinas esmakordselt oli tal hinges valu ja sügav kahjutunne. "Inimesed olid sunnitud jätma sõja oma kodud ja lähedased, asuma elama uude kultuuriruumi ja püüdnud  siin  kohaneda," sõnab Stadnik, kelle pere aitas aasta tagasi võtta vastu ja korraldada elamine neljale Ukraina sugulasele.

"Nii nagu teistel Kadrina valda saabunud ukrainlastel, nii ka meie sugulaste elu-olu korraldamisele aitasid tublisti kaasa kohalikud elanikud, pere sõbrad ja tuttavad. Kõikidele suurimad tänud! Ukrainlased  on siin aastaga kohanenud, kuid südames vaevab neid suur koduigatus ja mure oma lähedaste ning Ukraina  pärast," räägib Vladimir. Tõdedes, et Kadrinas elavate ukrainlastega suhtlemine ja lähedus on talle väga olulised, kuid see poleks pidanud tulema läbi sõjaolukorra. Enne sõda külastas ta oma kodukanti iga-aastaselt, nüüd ei tea, mil jälle sinna saab.