Lätlased tutvusid Pandivere väikeettevõtjate tegemistega

 

ETNA Eestimaal MTÜ teeb Läti partneritega koostööd alates 2004. aastast. Selle aasta 20.-21.juulil külastas Pandivere piirkonda 45liikmeline Salduse-Dobele väikeettevõtjate delegatsioon. Lätlaste võõrustajateks olid ETNA Eestimaal MTÜ ning MTÜ PAIK. Programmi kuulus väikeettevõtjate külastamine Tapa, Väike-Maarja, Kadrina, Järva ja Mustvee vallas.

Ringireisi eesmärgiks oli kogemusvahetus, koostöövõimaluste leidmine ja Eesti maapiirkondade ettevõtluskeskkonnaga tutvumine.

Külalistele jagati kogemusi ettevõtjate vahelisest koostööst, tutvustati peamisi turunduskanaleid ja selgitati kohaliku omavalitsuse ja ettevõtjate vahelisi koostöövorme ning piirkonna üldist ettevõtluskeskkonda. Lisaks anti ülevaade avaliku ruumi kasutamisest ning hoonete sh bussijaamade ristkasutusest Tapal ja Väike-Maarjas.

Esmalt külastati UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Struve geodeetilise kaare otsapunkti Võivere külas asuva tuuleveski juures. Rekonstrueeritud tuuleveskis tegutseb MTÜ, mis tegeleb kodukandi ajaloo, geograafia, kartograafia ja triangulatsioonimeetodite tutvustamisega.

Väike Maarja vallas külastati veel Simunas asuvat külmkuivatustehast, söödi lõunat Georgi söögitoas, külastati Kaarli talu ja Väike-Maarja bussijaamas asuvat taluturgu.

Teisel päeval külastati Tamsalus asuvad 100 Tamme parki, Kirsimari kohvikut, Tamsalu Spordikeskust, kus Läti külalised ka ööbisid. Kohalikest ettevõtjatest tutvustas oma tegemis Eve Salu, kes esindas OÜ Mertigrupp ja OÜ Merti Tootmine. Tekstiilikunstnik Reena ja talunikust abikaasa Matthew Curphay tutvustasid külalistele Oruveski talu majapidamist. Tamsalu piirkonna tutvustamisel oli suureks abiks tõlgi rollis olnud Tapa abivallavanem Dmitri Okatov.

Kolmandal päeval said külalised osa Avatud Talude päevast, mille raames külastati Moe piirtustehast. Seejärel sõideti rõõmsas tujus külla Kadrina vallas Ridakülas asuvale OÜ Rohemaja pererahvale Gete ja Meelis Küttile, kes on hiljuti alustanud maaettevõtlusega. Pererahvale esitati küsimusi vasakult ja paremalt maasika- ja ürdikasvatuse ning vast rajatud päikeseenergiafarmi kohta.

Kadrina vallas Hõbeda külas peab OÜ Hõbeda Mõis laudas õnnelikke kitsi. Farmis on 30 anglo-nubia tõugu lüpsikitse, kellel piimast valmistatakse erinevaid juuste ja suurepärast jäätist. Energiline ja jutukas peremees laheda kitsekasvatamisefilosoofiaga oli kindlasti meeldejäävamaid isiksusi. Kitsepiimajäätisel ei olnudki kardetud kitsemaitset – jäätis on aus ja maitsev.

Kadrina piirkonnas oli teejuhiks Tapa valla ettevõtlusspetsialist Marko Teiva, kelle juhendamisel külastati Kadrina piirkonna ettevõtjaid ja emakeele ausammast. Kadrina Maanaiste Seltsi kauplus oli avatud pühapäeval spetsiaalselt lätlaste saabumise puhul. Käsitöömeened, kingitused, kodune leib ja leivasupi valmissegu leidsid endale kiirelt uued omanikud.

Kadrina vallast liiguti edasi Arkna mõisa, kus tutvuti marjakorjetehnika ja juustvalmistamise saladustega.

Käravete küla Rebase talu pererahvas tutvustas sinise gurmeekartulis kasvatusvõtteid ja külastati 130 erineva sordiga õunaaeda. OÜ TL Teenused omaniku Tiina Leevandi eestvedamisel tegutseb Tapa kesklinnas Helmesahtel milles sisu andis eriti naisterahvastele palju ostukogemusi ning uusi teadmisi ehetest ja kivide sobivusest.

Päev lõppes õhtusöögiga Tapa bussijaamas, kus maitsva kõhutäie eest hoolitses Tapa Pitsakohviku perenaine Marika Tali koos oma tööka kollektiiviga. Lisaks bussi ootamisele saab Pitsakohvikus kõhu täis ja teeline kasutada interneti ning laadida telefone ja akupankasid.

Tagasiteel koju külastati Avinurmes asuvat Puiduaita ja heide pilk Peipsi järvele.

Külalised Lätist soovisid tänada ladusa reisikorralduse eest Elle Allikut, Sirje Vällmanni ja Marko Teivat.

 

Sirje Vällmann Etna Eesti MTÜ

 

Foto Läti külalised koos OÜ Rohemaja pererahva Gete ja Meelis Küttiga.

Foto Marko Teiva