Kadrina valla üldplaneeringu avalik väljapanek
Kadrina valla üldplaneeringu avalik väljapanek toimub ajavahemikus 11. november kuni 20.detsember 2024. Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada üldplaneeringu kohta arvamust. Esitatud arvamustele vastame 30 päeva jooksul pärast avaliku väljapaneku lõppemist.
Kadrina valla üldplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud toimuvad 28.01.2025 kl 18.00 Läsna Rahvamajas ja 29.01.2025 kl 18.00 Kadrina Rahvamajas. Veebi teel osalemise link avaldatakse vahetult enne avaliku arutelu toimumist üldplaneeringu rubriigis.
Avalikul väljapanekul olevad materjalid:
- Kadrina valla üldplaneering
- Üldplaneeringu kaardirakendus (Kadrina valla üldplaneering)
Kadrina valla üldplaneeringu ja KSH vastuvõtmine
Kadrina Vallavolikogu võttis 25. septembril 2024 otsusega nr 127 vastu Kadrina valla üldplaneeringu ja tunnistas keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande nõuetele vastavaks.
Sama otsusega andis Kadrina Vallavolikogu Kadrina Vallavalitsusele ülesande korraldada Kadrina valla üldplaneeringu avalik väljapanek, kuid täpsem ajakava selgub lähiajal.
Lisa:
Kadrina valla üldplaneeringu koostamise prosessi ja lahendust tutvustav koosolek
12.09.2024 toimus Kadrina Päevakeskuses Kadrina valla üldplaneeringu koostamise protsessi ja lahendust tutvustav koosolek, kuhu olid oodatud osalema vallavolikogu, komisjonide ja vallavalitsuse liikmed.
Üldplaneering on aluseks ruumiga seotud otsuste langetamisel, see põhineb valla väärtustel ja kohalikel ning riiklikel arengudokumentidel ning suunistel. Üldplaneering lähtub valla ruumilise arengu põhimõtetest, arengukavas seatud visioonist ja ruumilistest vajadustest.
Üldplaneeringu kooskõlastamisel oli kokku III kooskõlastusringi:
- I ringil detsember 2023-jaanuar 2024 kooskõlastasid kõik ministeeriumid ja ametkonnad v.a: Päästeamet, Kliimaministeerium ja Maa-amet.
- II ringil mai-juuni 2024, kooskõlastas Päästeamet, ei kooskõlastanud Kliimaministeerium ja Maa-amet.
- III ringil 2024 aasta augustis sai Kadrina üldplaneering ja KSH lõplikult kooskõlastatud.
Üldplaneeringu edasine protsess:
- Kadrina Vallavalitsus esitab üldplaneeringu ja KSH Kadrina Vallavolikogule vastuvõtmiseks ja avalikule väljapanekule suunamiseks.
- Kadrina Vallavalitsus korraldab üldplaneeringu avalikustamise, avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu tulemuste alusel tehakse üldplaneeringus vajalikud muudatused.
- Kadrina Vallavalitsus esitab üldplaneeringu heakskiitmiseks ministeeriumile.
- Ministeeriumi poolt heakskiidetud üldplaneeringu kehtestab Kadrina Vallavolikogu otsusega.
Kadrina valla üldplaneering sai vajalikud kooskõlastused
Koostatav Kadrina valla üldplaneering on saanud kõik vajaminevad kooskõlastused ja on valmis esitamiseks Kadrina Vallavolikogule vastuvõtmiseks.
Vastuvõetud üldplaneering pannakse avalikule väljapanekule, kus iga isik saab vajadusel sellega tutvuda ning esitada oma arvamuse.
- Üldplaneeringu eelnõu
- KSH aruande eelnõu
- Kooskõlastamiste tabel seisuga august 2024.
- Üldplaneeringu kaardirakendus
Kolmanda kooskõlastusringi vastuskirjad:
Kadrina valla üldplaneeringu kooskõlastamne Kliimaministeeriumi ja Maa-ametiga
Kadrina vallavalitsus edastas 08.07.2024 Kadrina valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu kolmandat korda kooskõlastamiseks Kliimaministeeriumile ja Maa-ametile
Kooskõlastamisele saadetud materjalid:
Teise kooskõlastusringi vastuskirjad:
Keskkonnaameti 19.06.2024 märkus KSH aruande eelnõule:
Kadrina valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu uuesti kooskõlastamine
Kadrina vallavalitsus edastas 08.05.2024 Kadrina valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu uuesti kooskõlastamiseks Kliimaministeeriumile, Maa-ametile, Päästeametile, Rakvere Vallavalitsusele, Tapa Vallavalitsusele, Kuusalu Vallavalitsusele ja Haljala Vallavalitsusele.
Kadrina valla üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu edastati 29.11.2023 kooskõlastamiseks koostöötegijatele ja arvamuse andmiseks kaasatavatele (PlanS § 85 lg 1). Ajavahemikus 04.12.2023 kuni 31.01.2024 esitati koostöötegijate poolt 14 vastuskirja, kaasatavate poolt esitati üks vastuskiri.
Vastuskirjadega saab tutvuda siin:
- Regionaal- ja Põllumajandusministeerium: I vastuskiri, II vastuskiri, III vastuskiri
- Eesti Raudtee AS
- Haljala Vallavalitsus
- Keskkonnaamet
- Kliimaministeerium
- Kuusalu Vallavalitsus
- Maa-amet
- Muinsuskaitseamet
- Politsei- ja Piirivalveamet
- Põllumajandus- ja Toiduamet
- Päästeamet
- Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus
- Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelvalve Amet
- Terviseamet
- Transpordiamet
Kadrina valla ÜP ja KSH materjalid kooskõlastamiseks
Planeerimisseaduse § 85 lg 1 kohaselt esitatakse üldplaneering ja keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande eelnõu kooskõlastamiseks käesoleva seaduse § 76 lõikes 1 nimetatud asutustele ning § 76 lõikes 2 nimetatud isikutele ja asutustele arvamuse avaldamiseks.
Lisatud dokumendid:
Kadrina valla üldplaneeringu eelnõu
Kadrina valla üldplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamise aruanne
Avalikul väljapanekul laekunud ettepanekud ja Kadrina valla seisukohad esitatud ettepanekutele
Kadrina valla üldplaneerigu ja KSH aruande eelnõu avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu
Kadrina Vallavalitsus korraldas üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu avaliku väljapaneku 14.04.2023–15.05.2023, mille kestel oli igal isikul õigus avaldada eelnõude kohta arvamust. Avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimus 20.06.20223 Kadrina alevikus Kadrina Rahvamajas.
Avaliku väljapaneku jooksul esitati 16 arvamuskirja. Avaliku väljapaneku ja arutelu jooksul tehti mitmeid ettepanekuid planeeringu ja KSH täiendamiseks, peamiselt järgmistel teemadel:
- rohelise võrgustiku tingimused, piirid ja ulatus;
- raudteemaa ja selle kasutamise tingimused;
- riigiteed kasutamine sh osaliselt kaitsevööndi laiendamine;
- kultuuriväärtuslikud objektid sh vaated kultuurimälestistele, arheoloogiatundlikud alad ning XX saj. arhitektuuripärand;
- taastuvenergeetika (kuni 30 m tuulikud ja päikesepargid);
- väärtuslikud põllumajandusmaad;
- väärtuslikud maastikud.
Ettepanekuid tuli ka teemade kohta, mis Kadrina valla hinnangul ei ole üldplaneeringuga lahendatavad või millega on koostatav eelnõu kooskõlas.
Lisatud dokumendid:
Kadrina valla üldplaneering. Eelnõu
Kadrina valla üldplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamine
Eelnõu avalik arutelu protokoll
Kadrina valla üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) aruande eelnõude avalik väljapanek ja avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu
Kadrina Vallavalitsus korraldab vastavalt planeerimisseaduse (PlanS) § 82 üldplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) eelnõude avaliku väljapaneku 14. aprillist 2023 kuni 15. maini 2023.
Avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada üldplaneeringu kohta arvamust. Arvamused palume saata Kadrina Vallavalitsusele elektrooniliselt aadressile kadrina@kadrina.ee või postiga aadressile Rakvere tee 14, Kadrina alevik, Kadrina vald, Lääne-Virumaa, 45201.
Avaliku väljapaneku jooksul on planeeringu materjalid elektrooniliselt kättesaadavad Kadrina valla veebilehel. Paberkandjal on kättesaadavad üldplaneeringu seletuskiri ja KSH aruanne Kadrina vallamajas (Rakvere tee 14, Kadrina alevik, Kadrina vald, Lääne-Virumaa, 45201). Planeeringu joonis on kättesaadav aadressil: https://hendrikson.ee/maps/Kadrina-vald/ .
Avalikul arutelul tutvustab Kadrina Vallavalitsus avaliku väljapaneku kestel esitatud kirjalikke arvamusi ja oma seisukohti nende kohta, põhjendab üldplaneeringu koostamisel valitud lahendusi ning vastab muudele üldplaneeringut käsitlevatele küsimustele.
Kadrina valla üldplaneering hõlmab kogu valla territooriumi (pindala 354 km²). Planeeringuala piiriks on Kadrina valla piir.
Üldplaneering on aluseks ruumiga seotud otsuste langetamisel. Üldplaneeringuga lahendatakse valla ruumilistest vajadustest lähtuvalt PlanS § 75 toodud ülesanded. Üldplaneering määrab ruumilise arengu üldised põhimõtted, maa- ja veealade üldised kasutus- ja ehitustingimused ning täpsemad tingimused edasiseks detailsemaks planeerimiseks ja projekteerimiseks.
Üldplaneeringu lahendus põhineb valla väärtustel ja Kadrina valla arengukavas 2018-2035 määratud valla visioonil ning visioonist lähtuvatel ruumilistel vajadustel.
Kadrina valla ruumilised vajadused on:
1) Kadrina aleviku kui keskuse tugevdamine ja mitmekesistamine;
2) maakasutusreeglite seadmine elu- ja ettevõtluskeskkonna parendamiseks;
3) traditsioonilise maastikuilme säilitamine avatud maastikel ning
4) Kadrina aleviku sidumine tagamaaga kergliiklusteede kaudu.
Üldplaneering määrab maakasutuse täpsemalt tiheasustusaladel Kadrina ja Hulja alevikes ning seab väljaspool tiheasustusega alasid hajaasustuses üldisemad ruumilist arengut suunavad tingimused. Tiheasustusega aladel eelistatakse paindlikku, mitmekesist maakasutust võimaldavat lähenemist – määratakse mitmeid nn segakasutusega alasid. Olulisi muudatusi juba väljakujunenud asustusstruktuuris üldplaneeringus ei kavandata. Hajaasustusega aladel võimaldab üldplaneering rajada uusi elamuid ning arendada ettevõtlust hajaasustuse põhimõttel, ulatuslikke uusi arendusalasid ei planeerita.
Võrreldes kehtiva üldplaneeringuga on üle vaadatud Kadrina valla kui terviku ruumilise arendamise põhimõtted, suundumused ja vajadused. Ühtlustatud on planeeringuala kasutus- ja ehitustingimused kogu valla üleselt. Olulise muudatusena antakse planeeringuga suunised taastuvenergeetika (kuni 30 m tuulikute ja päikeseparkide) arendamiseks.
Üldplaneeringu koostamisega paralleelselt viidi läbi KSH. KSH ülesanne on selgitada, kirjeldada ja hinnata üldplaneeringu elluviimisega kaasnevat olulist keskkonnamõju ja määrata vajadusel leevendusmeetmed. KSH tulemused kajastuvad üldplaneeringu lahenduses läbi maakasutus- ja ehitustingimuste. KSH tulemusel selgus, et Kadrina valla üldplaneeringu elluviimisega ei kaasne olulist negatiivset keskkonnamõju.
Üldplaneeringu koostamisel on alustatud teise etapiga
Kadrina valla üldplaneeringu koostamisel on alustatud teise etapiga – üldplaneeringu eelnõu väljatöötamisega.
Esimese sammuna toimus kolmapäeval, 12. jaanuaril 2022 Kadrina rahvamajas vallavalitsuse, volikogu ja kogukondade esindajatega ühine arutelu. Arutelul tutvustati üldplaneeringu koostaja Hendrikson ja Ko OÜ konsultantide poolt üldplaneeringu protsessi olemust, samuti selle vajalikkust valla ruumilise arengu suunamisel. Konsultandid tutvustasid ka üldplaneeringu tingimuste ja maakasutuse kujunemise põhialuseid mh elukeskkonna väärtustega arvestamise vajadust. Valla poolsest huvist lähtuvalt arutati tuuleparkide käsitlemise võimalusi nii üldplaneeringuga kui ka kohaliku omavalitsuse eriplaneeringuga.
Lisaks tutvustati konsultandi poolt tiheasustusalade määramisega kaasnevat, halduslikke kohustusi ja elanike võimalikke ootusi. Järgnenud arutelul kuulati üksteise mõtteid seoses tiheasustusalade piiride määramisega.
Samuti arutati valla väärtuste üle ning kaardistati piirkondi, mis vajaksid lisaks tiheasustusaladele valla uues üldplaneeringus täpsemaid tingimusi.
Üldplaneeringu koostamise protsess jätkub eelnõu väljatöötamisega valla elanike ja vallavalitsuse ning konsultandi koostöös. Kuni veebruari lõpuni oodatakse elanikke kaasa rääkima üldplaneeringu ideekorjes, mis on leitav siit:
https://hendrikson.ee/maps/Kadrina-vald/ideekorje.html.
Lähteseisukohad ja keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsus täiendustega
Tänaseks on valminud üldplaneeringu lähteseisukohtade (LS) ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) väljatöötamise kavatsus, millele on küsitud ettepanekud ja arvamused. Üldplaneeringu lähteseisukohad annavad ülevaate, kuidas üldplaneeringut koostatakse ja mida täpsemalt lahendatakse. Keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsus (VTK) esitab, kuidas ja milliseid üldplaneeringu elluviimisega kaasnevaid mõjusid hindama peab. 2022. aasta alguses alustatakse üldplaneeringu lahenduse koostamisega. Esialgne eelnõu valmib eeldatavalt 2022. aasta suveks.
Üldplaneeringu koostajad peavad väga oluliseks kohalike elanike, ettevõtjate ja maaomanike aktiivset osalemist ning kaasa rääkimist üldplaneeringu koostamise protsessis. Lisaks temaatilistel töökoosolekutel osalemisele, oodatakse kuni 31. jaanuarini kõiki kaasa lööma üldplaneeringu ideekorjes. Ideekorje kaardile ootame ruumilise arengu ettepanekuid, muuhulgas ka problemaatiliste kohtade osas, mis põhjustavad konflikte või keskkonnahäiringud ning säilitamist vajavate valla väärtuste osas.
Täiendavad küsimused koostatava üldplaneeringu kohta palume saata e-posti aadressile Aivar.Aruja@kadrina.ee
Kadrina valla üldplaneeringu LS ning KSH VKT
Kadrina valla üldplaneeringu LS ning KSH VKT-le esitatud ettepanekute seisukohtade koondtabel
Lähteseisukohad ja keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsus
Üldplaneeringu lähteseisukohad (LS) ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) väljatöötamise kavatsus (VTK) on aluseks üldplaneeringu ja KSH protsessi läbiviimisele. Vastavalt planeerimisseadusele esitas Kadrina Vallavalitsus üldplaneeringu lähteseisukohad ja keskkonnamõju strateegilise hindamise väljatöötamise kavatsuse nende dokumentide kohta ettepanekute saamiseks asjast huvitatud isikutele ja asutustele (protsessi kaasatavad on märgitud üldplaneeringu lähteseisukohtade tabelis).
Kadrina valla üldplaneeringi LS ja KSH VTK
Koostatav üldplaneering
Kadrina Vallavolikogu 26.08.2020. a otsusega nr 136 algatati Kadrina valla üldplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine (KSH). Üldplaneering koostatakse kogu Kadrina valla territooriumile.
Kadrina valla üldplaneeringu üldiseks eesmärgiks on valla territooriumi ruumilise arengu põhimõtete ja suundumuste määratlemine ning maa-aladele otstarbekaima ja jätkusuutlikuima kasutusviisi leidmine, võttes aluseks olemasolevate ja perspektiivsete ressursside parima kasutusviisi.
Üldplaneeringust peab saama Kadrina vallale sisukas strateegilise arengu dokument kvaliteetse elu- ja majanduskeskkonna loomisel säästvat arengut arvestav ning mis aitab kaasa elanikkonna juurdekasvule. Üldplaneering ei saa olla valla arengut pidurdav vaid pigem seda soosiv ning kaasav. Kadrina valla üldplaneeringu koostamisel lähtutakse kehtivatest planeeringutest, üldplaneeringu ülevaatamise tulemustest ja planeerimisseaduses § 75 toodud ülesannetest, mida on vaja lahendada tervikliku ruumilahenduse saavutamiseks.
Keskkonnamõju strateegiline hindamise eesmärk on hinnata keskkonnakaalutlusi Kadrina valla üldplaneeringu koostamisel ja kehtestamisel. Samaväärselt oluline on hinnata üldplaneeringuga kaasnevaid võimalikke olulisi mõjusid majanduslikule, sotsiaalsele ja kultuurilisele keskkonnale, aidates kaasa põhjendatud ja tasakaalustatud otsuste langetamisele ning tagada säästva arengu põhimõtete järgimist.
Kadrina valla üldplaneeringu kehtestaja on Kadrina Vallavolikogu. Kadrina valla üldplaneeringu koostamise ja KSH korraldaja ülesandeid täidab Kadrina Vallavalitsus kui ametiasutus. Vastavalt riigihanke tulemustele on Kadrina valla üldplaneeringu ja KSH koostaja OÜ Hendrikson & Ko.
Kadrina Vallavalitsus palub isikutel või neid ühendavatel organisatsioonidel, kes soovivad enda personaalset kaasamist üldplaneeringu koostamisse, teatada oma soovist Kadrina Vallavalitsusele kirjalikult postiaadressil Rakvere tee 14, Kadrina alevik, Lääne-Virumaa või e-postil kadrina@kadrina.ee. Teates tuleb märkida nimi, soovitav teabe saamise viis (elektrooniline või kirjalik) ning sellest lähtuvalt postiaadress või e-posti aadress ning soovi korral kontakttelefon.
Avalikult teavitatakse üldplaneeringu koostamise ja KSH menetluse käigust avalike meediakanalite kaudu, eelkõige ajalehtede Kodukant ja Virumaa Teataja ning Kadrina valla veebilehe www.kadrina.ee rubriigi "Ehitus ja planeerimine" kataloogi „Üldplaneering" alamkataloogi „Koostatav" kaudu.